niedziela, 25 listopada 2012

Dlaczego warto wybrać kosmetologa zamiast kosmetyczki?


Jeszcze do niedawna chodziliśmy do kosmetyczki. Teraz coraz częściej słyszymy o paniach kosmetolog. Brzmi, rzeczywiście bardziej profesjonalnie. Pytanie, czy osoba przedstawiająca się jako kosmetolog chce poprawić jedynie swój wizerunek czy rzeczywiście wiąże się to z jej większymi kompetencjami.
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zastanowić się czym jest kosmetologia.

 Okazuje się, że kosmetologia to…  dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką mającą na celu opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się, jak i zachowania jak najdłużej sprawności życiowej oraz zagadnieniami leczniczymi dotyczącymi tych zmian skórnych, które szczególnie niekorzystnie wpływają na wygląd zewnętrzny.

Jest interdyscyplinarną, bardzo obszerną dziedziną wiedzy medycznej obejmującej
wiadomości z zakresu zarówno podstawowych jak i klinicznych nauk medycznych. Wymienić tutaj można anatomię, histologię i fizjologię komórki, fizjologię, biochemię, chemię kosmetyczną, dermatologię, medycynę estetyczną, chirurgię plastyczną, geriatrię, onkologię, promocję zdrowia, endokrynologię, choroby wewnętrzne, dietetykę. 

Kosmetologia zajmuje się zagadnieniami związanymi z upiększaniem, składem preparatów kosmetycznych i ich zastosowaniem oraz wpływem na poszczególne rodzaje skóry.


Czego w takim razie możemy oczekiwać od osoby z dyplomem Kosmetologa?

Osoba ta powinna umieć nie tylko prawidłowo rozpoznać rodzaj skóry i dobrać odpowiednie dla niej kosmetyki oraz wdrożyć zabiegi poprawiające wygląd, ale przede wszystkim posiadając szeroką wiedzę jest w stanie powiązać procesy zachodzące w organizmie i postawić diagnozę.
Należy zwrócić uwagę, iż kosmetolog nie zajmuje się tylko upiększaniem, ale także niwelowaniem zmian i ochroną skóry.

Kosmetolog powinien być również doskonałym edukatorem, mieć nie tylko zdolność nauczania jak chronić i pielęgnować skórę, zapobiec powstawaniu zmarszczek lub zredukować już istniejące, ale również wiedzieć jak zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, raków skóry, czerniaka złośliwego... . 

Od kosmetologa możemy wymagać nie tylko profesjonalnej diagnozy skóry ale również diagnozy naszego problemu wraz z terapią w powiązaniu z pielęgnacją domową, wskazówkami dietetycznymi i w razie potrzeby doradzenie konsultacji z odpowiednim lekarzem.

Czy to wszystko otrzymamy idąc do Kosmetyczki?
 Nie.
Może więc warto zastanowić się planując swoją wizytę w przypadkowym gabinecie kosmetycznym?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz